Overslaan en naar de inhoud gaan
HomeLandelijke Gilden
Mobile menu expand icon MenuSluiten
  • Thema's
    Thema's
    • Dorp en platteland
    • Tuin van de toekomst
    • Warme samenleving
    • Landbouwbeleving
    • Vrije tijd
    Dorp en platteland
    Hoofdthema: Dorp en platteland
    • Dorpszalen
    • Energiesamenwerking
    • Delen en hergebruik
    • Digitaal platteland
    • Dorpenbeleid
    • Verkeer en mobiliteit
    • Ruimtelijke planning
    • Zwerfvuil
    Tuin van de toekomst
    Hoofdthema: Tuin van de toekomst
    • Klimaattuinieren
    • Open tuinen
    • Samen tuinen
    • Plantenbabbels
    Warme samenleving
    Hoofdthema: Warme samenleving
    • Internationale solidariteit (Trias)
    • Mantelzorg
    • Zingeving
    • Warme Buurten
    Landbouwbeleving
    Hoofdthema: Landbouwbeleving
    • Schapenhouderij
    • Eten en drinken
    • Verbinding landbouw & buurt
    Vrije tijd
    Hoofdthema: Vrije tijd
    • Wandelen
    • Fietsen
    • Klussen
    • Erfgoed
    • Senioren
  • Magazine
  • Over ons
  • Ledenvoordelen
  • In jouw buurt
    • Activiteitenoverzicht
    • Lokale afdelingen
    • Open tuinen zoeken
    • Uit en Thuis
    • Digitaal aanbod
  • Lidmaatschap
  • Vacatures
  • Pers
  • Contact
  • Aanmelden

Titel

Beginnen met staakbonen

Geschreven op
8 aug 2023

Beschrijving

Als je meer peulvruchten wil eten, moet je zeker staakboontjes proberen. Want de lekkerste soorten, die kweek je zelf.

Afbeelding

staakbonen

Staakbonen zijn een gemakkelijke teelt en geven veel opbrengst. Erg bekend zijn ze niet op de versmarkt omdat de boontjes gepeuld moeten worden. De gedroogde boontjes zijn wel te koop. Als je meer peulvruchten wil eten, moet je zeker staakboontjes proberen. Want de lekkerste soorten, die kweek je zelf.

Geef ze een zonnige plek, veel water en een steun

Staakbonen worden meer dan manshoog, ze hebben een stengel en ranken om langs een steun omhoog te klimmen. Ze groeien snel en geven eerst een waterval van bloemen, daarna volgen de peulen. Die je moet laten hangen tot na de zomer. De planten zijn best decoratief, waarom zou je er dit jaar geen blikvanger van maken in je tuin? Plaats eerst de steunstokken voor je de boontjes in volle grond plant.

Zaaien in potjes

De zaden van staakbonen zijn groot en makkelijk te hanteren. Ze zien eruit als de boontjes die je over enkele maanden gaat eten. Gooi de zaden die er niet perfect uitzien weg (rotte plek, te verrimpeld). Ze komen betrouwbaar uit, dus zaai niet veel meer dan je denkt nodig te hebben om te planten.  Met 10 stuks heb je genoeg oogst voor een gezin van vier.

 

  • Zaai in potjes van 9 cm gevuld met een goede zaaigrond.  Maak met je vinger een gaatje in de grond, 5 cm diep, steek één zaad per potje in grond en krab de opening weer dicht. Zet de potjes in een waterdichte bak gevuld met water tot de grond helemaal nat is. Daarna laten uitlekken.
  • Vergeet niet een kaartje erbij te zetten, zo weet je wat je gezaaid hebt.
  • Een temperatuur van 12 graden is ideaal om te kiemen, de potjes mogen in een koelere ruimte gezet worden om te kiemen. Licht is wel nodig zodra de plantjes uitkomen.
  • Boontjes kiemen snel en het geeft je een voorsprong als je sterke planten in de tuin kan zetten.

 

Afharden en ijsheiligen

Zijn de planten 10 cm hoog, dan mogen ze geleidelijk wennen aan de buitenomgeving. Zet de planten overdag buiten, maar de eerste dagen niet in de volle zon. Planten die binnen opgekweekt worden, moeten altijd wennen aan het zonlicht, anders verbranden de blaadjes. Pas als de ijsheiligen gepasseerd zijn, mogen de boontjes geplant worden.

Na het planten moet je de jonge planten beschermen tegen slakken en tegen duiven die verzot zijn op de jonge scheutjes.

Voor een snellere start kan je in april de staakbonen binnen zaaien in potjes om later in mei uit te planten. Vanaf half mei kan je staakbonen ook direct in volle grond zaaien.

Gerelateerde artikels

Afbeelding

Kris van 't Grom wijst naar een plant en Tinneke kijkt mee

Titel

Een (ge)sla(agde) aflevering

Beschrijving

Begin juni doken we terug De moestuin in met Tinneke en Kris. Ondertussen zitten we al aan de zesde aflevering!

Display: Canonical

Lees meer

Afbeelding

Tuin Christophe Toye

Titel

Wijzigingen focusweekend Open tuinen

Beschrijving

Wie sluit en wie gaat vroeg open.

Display: Canonical

Lees meer

Afbeelding

open tuinen biodiversiteit

Titel

Hitteplan Open tuinen

Beschrijving

Tijdens het focusweekend op 27 en 28 juni passen we ons aan.

Display: Canonical

Lees meer

Paginering

  • Meer tonen

Schrijf je in op onze nieuwsbrief

Abonneer
  • Over ons
    • Contact
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacyverklaring
  • Werking
    • Experten
    • Projectwerking
    • Publicaties
  • In jouw buurt
    • Activiteiten
    • Lokale afdelingen

Samen beleef je meer! 

Landelijke Gilden is een vereniging voor iedereen die houdt van het platteland en graag onder de mensen vertoeft. We hebben afdelingen in heel wat dorpen. Lokaal organiseren onze vrijwilligers ontspannende en interessante activiteiten voor onze leden, dorpsbewoners en hun gezin. Samen zetten we ons in voor de eigenheid en leefbaarheid van het platteland en de land- en tuinbouw. 

 

Twitter
LinkedIn
Facebook
Youtube
Instagram
© Landelijke Gilden 2026 - Hoofdkantoor: Diestsevest 40, 3000 Leuven - Tel: 016 28 60 23 - info@landelijkegilden.be